Máriatövis (Silybum marianum, Syn: ) Más neve(i): őszbogáncs, szamárkóró, vagy boldogasszony tövise.
A máriatövis, az őszirózsafélék családjába tartozó növényfaj. Már évszázadok óta a májtisztítás egyik leghatásosabb gyógynövényeként tartják számon. Májvédő és májtisztító hatása orvosilag is elismert és bizonyított. A máriatövis mediterrán térségből származik, de világszerte termesztett növény. Gyógyászati célokra termését hasznosítják. Ez nagy mennyiségű olajat és fehérjét tartalmaz, de májvédő hatását az összefoglaló néven szilimarinnak nevezett vegyületeinek köszönheti. 0,6-1,7 méter magas, gyakran telepekben növő,[1] lágy szárú növény, vaskos szára felálló, elágazó. Zöld leveleinek erezetét klorofillmentes levélszövet szegélyezi, ezért a levelek márványozottnak látszanak. Fészkes virágzatában bíborszínű, ritkán fehér virágai a szár csúcsán egyesével állnak, külső fészekpikkelyei erős, kemény tövisekben végződnek. Bóbitás kaszattermése tojásdad alakú.
Tartalmaz:→ Nagy mennyiségben olajat és fehérjét, viszont gyógyászati szempontból a szilimarinnak nevezett vegyületkeverék jelentős, mely a maghéjban található és pontosan szilibinint, szilikrisztint, szilidianint és izoszilibinint tartalmaz. Gyógyhatása(i): stabilizálja és erősíti a májsejt-membránokat, semlegesíti a szabad gyököket, serkenti a májsejtek termelődését, felgyorsítja a károsodott májszövetek regenerációját, gyulladáscsökkentő hatású, segíti az ösztrogén lebontását
A szilibinin megszünteti vagy csökkenti azoknak az anyagoknak a hatását, amelyek a májszövetek elhalását vagy a máj zsugorodását idézik elő. A szilibinin „méregteleníti” a májat, és elősegíti a regenerálódását.[nincs a forrásban]
A szilibinin egy rendkívül hatékony antioxidáns, – antioxidáns-tartalma többszöröse az E- és C-vitaminénak, amely fokozza a fehérjék szintézisét a sejtekben, és májtisztítás útján támogatja a májműködés helyreállítását. Számos tanulmány számol be a szilibinin szabad gyökmegkötő hatásáról. Emellett a szilibinin segíti a májsejtek osztódását és regenerációját, valamint stabilizálja a májsejtek sejthártyáját is.
Felhasználása A máriatövis ajánlott enyhébb emésztési panaszok kezelésre, de hatásos lehet epehólyag-problémák gyógyításában is. Fogyasztása történhet a gyógynövényboltokban vagy gyógyszertárakban kapható étrend-kiegészítők illetve tea formájában is, bár ilyen fajta alkalmazása ritkább, mert hatóanyagai nehezen oldódnak ki. A máriatövist gyakran társítják más növényekkel: gyermekláncfűvel, fecskefűvel, vagy a májtisztítás folyamataiban is bizonyított benedekfűvel. A benedekfű képes felerősíteni a máriatövis hatását, így kombinációjuk a májtisztítás folyamatában még erőteljesebb. A tinktúra (alkoholban kiáztatott nagyon erős hatású növényi kivonat – cseppekben adagolják) fokozza az epekiválasztást, és csillapítja a görcsöket. A teaforrázatot enyhe emésztési zavaroknál, valamint az epeműködés zavarainál használják. Kiegészítő kezelésként az idült májgyulladásnál és májzsugorodásnál, májcirrózisnál alkalmazzák. Sztenderdizált kivonatából készült gyógyszerek a Silegon és a Legalon. Gyakran társítják más gyógynövényekkel, így például gyermekláncfűvel, vérehulló fecskefűvel, articsókával vagy boldófával.
Felhasználják még gyógyszeres kezelésben a gyilkosgalóca-mérgezés túlélési esélyének növelésében is. Ellenjavallat: A máriatövisnek mind ez idáig semmilyen mérgező hatása vagy káros mellékhatása nem ismert. Rengeteg alapos és dokumentált vizsgálat történt ezzel a növénnyel, egyetlen mellékhatásként kicsit lágyabb székletet okozhat a napi 1500 mg-nál több szilimarin.